Po depresiji, želim predstaviti še eno zelo pogosto stanje, s katerim se sooča ogromno ljudi. To je anksioznost in z njo povezana tesnobna stanja.
Gre za res neprijetno kombinacijo simptomov in vedenj, ki te lahko močno omejujejo v vsakdanjem življenju in te ovirajo pri uresničevanju svojih potreb in ciljev.
Morda ti ta tema koristi, da se zaveš, da izogibanja strahovom in neprestano premišljevanje niso nujno potrebni, da bi se počutil varnega. Da si se enostavno ujel/a v začaran krog, ki te drži v občutku, da moraš delovati tako kot deluješ, čeprav to ni potrebno. To je le neprijetno duševno stanje, imenovano anksioznost.
pogoste misli in vedenja ob anksioznosti
Pogoste izjave ali misli trpečih so:
– “Kaj, če me ne bodo marali?”
– “Vsem moram ugajati.”
– “Vse moram storiti popolno.”
– “Jaz sem odgovoren, da bodo drugi zadovoljni.”
– “Samo jaz lahko rešim svoje probleme”
– “Ves čas se moram obvladovati.”
– “Vsi me gledajo in vidijo, kakšen sem.”
Pridružijo se še vedenja, kot so:
– Nenehno premlevanje, kaj bi lahko šlo narobe.
– Pozornost na morebitno nevarnost in najslabši možni izzid.
– Izogibanje situacijam.
– Pretirano načrtovanje.
– Pretirano preverjanje (npr. zaklepanja vrat).
– Iskanje stalnega zagotovila od drugih.
– Odlašanje zaradi strahu pred neuspehom.
– Ponavljajoče spraševanje drugih za mnenje.
Visoka stopnja ogroženosti, ki jo zaznavaš v svojem okolju, v tvojem doživljanju povzroča močne čustvene odzive. Ker te odzive interpretiraš kot nevarne, pride do tesnobnih stanj.
Utemeljitelj kognitivno-vedenjske terapije Adam T. Beck pravi, da osebe s tesnobnim stanjem sistematično precenjujejo nevarnosti, ki naj bi jih predstavljala dana situacija.
Kar v živalskem svetu pomeni preživetje, saj je pravočasen odziv nujen, v človeškem svetu prične povzročati veliko oviro v vsakdanjem delovanju.
Kognitivni model tesnobnih stanj loči 2 vrsti:
- Panični napad
- Generalizirana anksiozna motnja
- V praksi pa se pogosto pojavlja tudi visoko funkcionalna anksioznost.
Več o vseh treh vrstah si lahko prebereš s klikom na zgornje povezave, ki bodo aktivne s prihodom prihodnjih objav.
če imaš podobne težave, me pokliči!
Pravočasna pomoč pri nadzoru svojih misli in prepričanj lahko prepreči, da anksioznost preraste v kronično stanje, ki močno vpliva na tvojo kvaliteto življenja. Kontaktiraj me za pogovor in reševanje težav.
NEKAJ informacij o tesnobnosti, ki te lahko pomirijo
Strah ima evolucijski pomen. To nam zagotavlja, da se izognemo situacijam, ki bi za nas pomenile nevarnost.
Tesnobnost ni norost. Je le prekomerni obrambni odziv na občutke strahu, krivde, jeze, sramu itd.. Vsa ta čustva pa so posledica naših misli in prepričanj, ki prosto lebdijo in nas spravijo v zagato. Z vajo lahko interpretacijo misli in čustva obvladamo. Posledično obvladamo tudi tesnobna stanja.
Tesnobna stanja niso življenjsko ogrožujoča. Lahko pa s svojim delovanjem fizično stanje poslabšaš do mere, ko težko dihaš, srce bije zelo hitro in se počutiš, kot da si res smrtno ogrožen.
Osebe z izkušnjo paničnih napadov povedo, da so jim ob obisku zdravnika ali urgence znaki popustili. Nevarnost in strah mineta, ker imajo občutek, da jim bo takrat lahko pomagal “strokovnjak” – kar pomeni, da lahko s pomočjo psihoterapije ta “strokovnjak” postaneš ti in si občutek varnosti “pričaraš” tudi sam.
Mnogim je pomagal tudi že pogovor z osebo, ki ji popolnoma zaupajo (npr. terapevtom ali bližnjim prijateljem). Kar pomeni, da fiziološko z njimi ni bilo nič narobe. V ozadju je bil le ogromen strah, ker so si svoje občutke razložili kot smrtno nevarne. Telo pa je le sledilo navodilom misli in sprožilo svojo naravno reakcijo.
kakšni so simptomi?
Simptomi anksioznosti so različni, odvisno od vrste stanja. Tukaj navajam le splošne, za bolj podroben opis pa priporočam branja člankov o panični motnji, generalizirani anksiozni motnji in visoko funkcionalni anksioznosti.
– Vedenjski: izogibanje situacijam, povečana previdnost, izogibanje ljudem.
– Kognitivni: stalna zaskrbljenost, pretirano premlevanje, težave s koncentracijo.
– Fizični: pospešen srčni utrip, potenje, tresenje, napetost mišic, težave z dihanjem, utrujenost, težave s spanjem…
O povezavi med umom in telesom, ki medsebojno poganjata simptome si lahko prebereš TUKAJ.
kako ti lahko pomagam?
Zgoraj naštete misli in vedenja, ki se pogosto pojavljajo pri anksioznosti, so predmet svetovalnih ur. Ker so pri vsakem klientu specifične, je samopomoč zelo zahtevna. Skozi pogovor in vedenjske naloge, specifične za vsakega posameznika, se obravnavajo misli in vedenja, ki vzdržujejo anksioznost.
Pri tesnobnih stanjih se podobno kot pri depresiji oblikuje začaran krog, ko misli in vedenja vzdržujejo in celo poglabljajo resnost težav.
Zato je pravočasno ukrepanje pomembno in skrajša čas do okrevanja in izboljšanja stanja.
Če potrebuješ pomoč, te vabim, da me kontaktiraš.
Na voljo sem preko kontaktov TUKAJ.