TUKAJ sem pisal o bolečinah v ledvenem delu hrbtenice. Bolečino, ko nas »uščipne v križu«, lahko pogosto povežemo s prekomernim stresom, ki povzroči zakrčenje mišice duše – iliopsoasa.
Ker pogosto priučeni načini spopadanja s stresom niso učinkoviti, ne najdeš pa drugega načina, s katerim bi konflikte in stres ublažil, se telo v potrebi po zaščiti zateče v bolezen.
V tokratnem članku pa si preberi o bolečini v vratu in ramenih. Lahko se izrazi tudi kot bolečina, ki izžareva v glavo, bolečina med lopaticama, kot glavobol ali mravljinčenje v rokah ali prstih.
Preberi si tudi, kako ti lahko pomagam.
kako so čustva povezana z bolečino?
Bolečine v vratu in zgornjem delu hrbta pa so posledica prekomernih in neprijetnih čustvenih stanj. Več o različnih čustvenih stanjih si lahko prebereš TUKAJ.
Pogosto rečemo, da na ramenih nosimo vso težo sveta.
Ali pa da nosimo križe in težave.
Če je teža prevelika, se soočamo s čustvi, ki nas lahko popolnoma preplavijo:
- žalost – »zakaj nisem naredil drugače«,
- strah – »ali bom zmogel«,
- jeza – »moram se temu postaviti po robu«,
- krivda »kako sem bil nepreviden«,
- sram »kako sem neveden«
- itd.
Čustva, ki jih ne izrazimo in se jim ne posvetimo, da bi jih predelali, temveč jih pometemo pod preprogo, se rada vrnejo.
Pogosto se izrazijo tudi kot telesna bolečina.
Če čustva ignoriramo, bodo našla način, kako nas opozoriti, da se jim posvetimo.
Kako že gre?
»Če trpi duša, začne prej kot slej trpeti tudi telo.«
neprimerna drža in "homo sedens"
Tudi sedeči življenjski slog, neprimerna drža na delovnem mestu in veliko časa preživetega za ekrani povzročajo bolečine, ki so zelo neprijetne. Posledica so tako razširjene, da se je za tovrstno obliko ne-gibajočega oz. premalo človeka uveljavil izraz homo sedens.
Slaba drža se prične z rameni, ki padejo naprej, sledi zgornji del hrbta ter pomik glave naprej pred težišče telesa. Vratne in ramenske mišice postanejo dodatno obremenjene, kar sčasoma lahko privede do kroničnih bolečin v vratnem ali ramenskem predelu.
Kapandji v knjigi The Physiology of the joints navaja:
“pomik glave za 2,5 cm poveča obremenitev na mišice in sklepe za 4,5kg.”
Pogosto se dogaja, da je glava pomaknjena za 5 ali več centimetrov naprej, tako da se obremenitve na vrat lahko povečajo tudi za 10 kilogramov.
mišice vratu in kje boli?
Obremenjene so mišice zgornjega dela hrbta. Najbolj ravno mišica trapezius ali kapucasta mišica.
Zgornji del, ki izvira iz našega zatilja se pripenja na lobanjo in vrat. Ko čutimo napetost v vratu, je to zgornji del te mišice, ki izteguje glavo in vrat.
Srednji del se pripenja na vretenca C7-T12 (7. vratno-12. prsno vretence) in vleče skupaj lopatici. Bolečino, ki se širi proti ramenom pripišemo temu delu mišice.
Spodnji del, ki se prav tako pripenja na ta vretenca pa lopatico vleče navzdol in jo rotira.
Na sliki desno vidimo pogoste točke, kjer se pojavi bolečina v vratu in ramenih zaradi napetosti v omenjeni mišici.
Če se spomnite iz prejšnjega članka, pa se tudi mišice ilipsoas pripenjajo na T12. Kar pomeni, da napeta »stresna mišica« na temu prepletu pošilja svojo napetost tudi v zgornji del telesa in lahko povzroča bolečine v vratu in ramenih. Če obstaja napetost v tem predelu, težje z roko sežemo preko glave nazaj (kot bi se hoteli popraskati po hrbtu), ker nam to povzroča bolečine.
kako ti lahko pomagam?
Preko študija kinezoloških in psiholoških znanosti sem dobil podlago, ki je pomembna za prepoznavanje medsebojnih telesnih sistemov, ki povzročajo težave. Kot opisujem v članku je nemogoče spregledati medsebojno povezanost med umom in telesom.
Če v svoji čustveni stiski nisi dobil podpore, ki si jo potreboval, so se mišice podzavestno napele, da bi ti nudile občutek varnosti. Če napetosti nisi razrešil, je ta v telesu ostala vtisnjena kot telesni vzorec. Raztezanje teh mišic lahko sproži slabo počutje, saj se z raztezanjem občutek napetih, “varnih” mišic ruši, kar preko bottom-up mehanizma ruši tudi občutek čustvene varnosti.
Pomagal ti bom prepoznavati čustva, ki se pojavljajo v tvojem zavedanju in s čuječnostjo ta čustva prepoznati in sprejeti. Tako boš pričel prepoznavati čustva, ki se pojavljajo v tvojem življenju. Kmalu boš spoznal povezavo in vzorce – kdaj, ob katerih priložnostih, s katerimi ljudmi itn. – se pojavlja bolečina v vratu.
Ozaveščanje misli in ravnanje s čustvi ni enostavno. Tega se ne učiš v šoli.
Tukaj ti lahko pomagam jaz. Če se ubadaš s težavami in bolečinami, lahko s kognitivno-vedenjsko terapijo in telesnimi vajami izboljšava tvoje telesno in psihično počutje.
Gibanje na tovrsten način bo vzpostavilo nove podzavestne vzorce, ki napetosti mišic ne bodo več enačili z varnostjo, ampak prožnost z ugodjem.
Kontaktiraj me za več informacij in se naroči na prvo uro. Naložba v osebnostno rast, je tista, ki ima zagotovo lahko večji donos, prav tako se dividende izplačujejo doživljenjsko. 🙂
Za začetek pa prični z nekaj osnovnimi nasveti, ki so zapisani v nadaljevanju.
kje pričeti, da se izognem bolečini?
Če začutiš napetost v ramenih, je najprej potrebno poskrbeti za pravilno držo.
1. Vzravnaj hrbtenico, rame in glavo pa potegni malo nazaj do nevtralnega položaja (to si napiši na post-it in nalepi na rob ekrana).
Ali čutiš razbremenitev v vratnih mišicah?
2. Prični dihati (več o dihanju tukaj).
Vdihni globoko skozi nos ter s trebuhom. Opazuj svoj trebuh, ki se mora ob vdihu izbočiti.
3. Daj pozornost svojim čustvom in jih ne ignoriraj več! Poišči kontakt na dnu strani in me pokliči.
Ponavljajoče bolečine so posledica prekinjene povezave med umom in telesom. Če se ne naučiš upravljati s svojimi mislimi, se bo zakrčenost neprenehoma ponavljala, kadar se bo pojavil vzrok, ki te spravlja v skrbi ali povzroča neprijetno čustveno stanje.