Denar ali smisel?

V preteklih blogih sem pisal, kako sta povezana cilj in smisel, kje najti smisel in kdaj ga sploh pričnemo iskati.

Na Instagramu in Facebooku sem vas spraševal, kaj bi rajši izbrali, smisel ali 100.000 evrov. Več se vas je odločilo, da bi rajši izbrali denar. Dodali ste še, da je tistim, ki imajo denar, lažje najti smisel. 

Pa si poglejmo najprej dilemo – denar ali smisel. Kaj vzamete? Kaj nam smisel da, česar material ne more?

1.      Smisel nam da vodilo, kaj narediti s sredstvi, ki so nam na voljo in so omejeni (čas, denar, energija, zdravje).

2.      Denar nam pomaga kupiti življenjska doživetja. Katera bomo kupili, je odvisno od našega smisla. 

3.      Brez smisla plujemo kamor nas zanese.

Torej bom imel lažje delo z razporejanjem denarja, če vem kaj je moj smisel? 

Tako nekako ja. 

Poglejmo si zopet vire smisla in kaj naredimo s časom, denarjem, energijo, zdravjem, ki so nam na voljo. Če je smisel imeti:

  • dobre medosebne odnose – bomo preživljali skupaj čas, uživali v skupnih aktivnostih, negovali medosebne odnose
  • poglabljanje v znanje in učenje – naša radovednost, sla po učenju nas bo motivirala, da najdemo vedno nove vire znanja in izzive na tem področju
  • imeti pozitiven vpliv na nekaj/nekoga – svojo energijo bomo usmerjali v ukvarjanje z drugimi, svetovanje, pomoč, učenje
  • ustvarjalno izražanje – smisel na tem področju vodi v ukvarjanje z umetnostjo na različne načine
  • duhovna in verska prepričanja – molitev, meditacija, raziskovanje duhovnega sveta, potovanje v kraje, od koder naša vera izvira
  • osebni cilji in dosežki – bomo veliko časa in energije usmerili v doseganje zastavljenih ciljev, kar nas ne bo izčrpalo, temveč nam bo dalo dodatno energijo, ker se bo sprožal dopamin, ki nas bo še dodatno motiviral
  • povezava z naravo in skrb zanjo – bomo delovali za naravo in z naravo (skrb za vrt, njivo, rože, sadno in okrasno drevje, itd.)
  • premagovanje izzivov in ovir v življenju – tudi tukaj lahko najdemo smisel, kadar nam življenje postavi na pot veliko ovir in zavzamemo držo borca ter vso energijo usmerimo v to, namesto da bi se vdali in tarnali nad usodo.

Kaj pa, če imam dovolj denarja, ampak v ničemer ne vidim smisla?

Če smisla ni, denar pa je – potem ponavljamo za drugimi – kupujemo drage avte, gremo na razkošne počitnice, kupujemo doživetja ali materialne stvari, ki nam ne pomenijo veliko.

Brez smisla v življenju, tudi denar ne prinese zadovoljstva in dobrega počutja – ker motiv ne izhaja iz našega notranjega sveta.

Kadar delamo tisto, kar počnejo drugi, to ni usklajeno z našimi potrebami. Te potrebe izhajajo iz naše notranjosti. Če potreb nimamo, ker v ničemer ne vidimo smisla, si lahko z denarjem privoščimo karkoli si želimo, vendar ne bomo vedeli kaj. 

Ker ne vemo, si kupimo tisto, kar ima naš sosed, prijatelj, vzornik, pa ostane samo občutek praznine. Potreba kljub našemu poizkusu zadovoljitve ni bila zadovoljena in ne počutimo se tako dobro, kot smo mislili, da se bomo. Ker konec koncev morda potreba niti ne izhaja iz materialnega sveta, temveč od kod drugod (odnosi, duhovna praznost, občutek bližine, razumevanja, itd.).

Veliko ljudi v terapiji reče: “Zgradil sem hišo. Kupil vikend in avto višjega razreda. Ampak še vedno mi oče ni rekel, da sem dovolj dober. Ne vem, kaj bom moral še narediti, da bom to slišal.”

“Bila sem pridna punčka, ki je vedno želela ugajati, sedaj pa sem odrasla in ne vem kaj si želim. Imam dovolj denarja, ampak ne vem, kaj si kupiti.”

Vzgoja, ki je usmerjena v storilnost in ugajanje ima velik vpliv na to, da posamezniki dolgo v življenju ne najdejo svojega smisla. Lahko so zelo uspešni na svojem področju, vendar v sebi neznansko trpijo, saj iščejo potrditev tam, kjer so jo dobivali v otroštvu. Pri drugih. Mnenje drugih je merilo njihove uspešnosti. 

Žal pa to mnenje ne zadovolji njihove notranje potrebe po biti viden in slišan. Zavedanje, da se morajo pričeti ukvarjati z lastnimi potrebami in čustvi, jih lahko pripelje bližje k smislu, zaradi česar živijo (in to ni ugajanje drugim). To pa lahko močno pripeva k njihovemu boljšemu počutju.

Če ste se v kakšni izmed zgodb našli, vas vabim, da me kontaktirate tukaj in skupaj poiščemo vzroke in posledice vaših težav.

Zato je imeti smisel v življenju pomembno, ker nam bo služil dolgotrajno in nas vodil k cilju in usmerjal naše potrebe

Če pa vemo kaj hočemo, potem lahko temu tudi sledimo in se trudimo, da se uresniči, kajne?

Ker ste nekateri na Instagramu napisali, da ne veste, kako najti svoj smisel, bom prihodnjič pisal o temu.