Bolečine v hrbtu. Kako telo reagira na moj stres? I. del

V seriji zapisov o povezavi med umom in telesom sem se osredotočil na načine, kako posamezni sistem deluje na naše psihofizično počutje. Tokrat pa želim s praktičnim primerom ponazoriti, kaj se dogaja s telesom, ko so te povezave na delu.

Vabljeni tudi k branju drugega dela, ki govori o bolečini v vratu – TUKAJ.

Na koncu pa si preberi, kako ti pri bolečinah lahko pomagam jaz.

Zjutraj se zbudim in začutim bolečino v »križu«. Boli me v ledvenem delu hrbtenice, moja drža je, kot da bi se čez noč postaral za kakih 30 let. Sem ukrivljen, zbadajoča bolečina mi preprečuje, da bi se normalno gibal. Ko se pogledam v ogledalo je moja ledvena krivina poudarjena, medenica je nagnjena naprej in tudi če želim, je ne morem poravnati nazaj. Zaradi tovrstne drže izgleda, kot da bi se mi čez noč povečal tudi trebuh.

KAJ POVZROČA ZAKRČENOST IN BOLEČINE?

Kaj se je zgodilo čez noč? Saj nisem dvigoval ničesar težkega, občutim pa tako neprijetno bolečino. 

Na delu so mišice iliopsoas. Nekateri jo imenujejo tudi mišica duše (sedež duše) ali stresna mišica. Te mišice povezujejo hrbtenico z nogami. Povezujejo zgornjo polovico telesa s spodnjo polovico. Glede na to, da redko slišimo zanjo, je to kar zanimiv podatek kajne? 

Mišice iliopsoasa potekajo na obeh straneh hrbtenice – od 12. prsnega vretenca preko vseh petih ledvenih vretenc, čez medenico in se pripnejo na vrh stegnenice.

Odgovorne so za:

  • našo pokončno držo,
  • predklon trupa,
  • stabilizacijo trupa med hojo in sedenjem
  • omogočajo dviganje stegnenice in posledično nog, da lahko hodimo in tečemo.

Kadar so mišice iliopsoasa zakrčene ali oslabljene, pa povzročajo ravno nasprotne učinke

Hoja ni lahkotna.

Predklon je boleč. 

Hrbtenica je ukrivljena. 

Imamo bolečine in počutje je slabo.

Zakaj pride do zakrčenja?

Ko je simpatični živčni sistem aktiviran v načinu »boj-beg-zmrznitev« je iliopsoas glavna mišica, ki se vključi v stresni odziv telesa. 

Ko se znajdeš v stresni situaciji, se nanjo iliopsoas odzove z zakrčenjem.

Kot vidimo na slikah to sproža bolečine in vpliva na našo medenico, ki jo povleče naprej in navzdol, poveča pa se ledveni lok – lordoza.

Nezaveden stres ali potlačena čustva povzročijo bolečino v hrbtenici. 

1. Ozavestiti moraš čustvene in vedenjske vzorce, ki ti povzročajo bolečino.

2. V drugi fazi je potrebna telesna vadba in raztezne vaje, ki sproščajo napetost iliopsoasa.

kaj še dodatno povzroča bolečine v hrbtu?

Dolgotrajno sedenje, ki je danes zelo pogosto zaradi narave našega dela, prav tako vpliva na iliopsoas. Zakrčenje in slabljenje te mišice zaradi dolgotrajnega sedenja povzroča kronično slabo držo in bolečine v križu

Prav tako pa slaba drža in bolečina preko bottom-up mehanizma vplivata na tvoje psihično počutje. Zakrčen iliopsoas je preko mišične ovojnice povezan s trebušno prepono, ki vpliva na dihalne vzorce. Plitko in hitro dihanje lahko prične sprožati simpatični odziv živčnega sistema. 

Stres in zaskrbljenost se v tebi pričneta nabirati kot posledica neprimernega načina dihanja. 

Sklene se začaran krog, ki prične poganjati samega sebe (stres – zakrčenost iliopsoasa – slaba drža – plitvo in hitro dihanje – povečan stres – še večja zakrčenost iliopsoasa –  …)

Kako ti lahko pomagam?

Sem profesor športne vzgoje in magister psihosocialne pomoči. Moja združena znanja mi omogočajo, da k bolečinam pristopiva celostno. Združujem telesni in psihološki pristop, ki se je izkazal za zelo učinkovitega pri odpravljanju težav, ki so posledica prekomernega stresa. Če te zanima več o meni, si lahko prebereš TUKAJ.

Sprememba v načinu razmišljanja in dojemanju vsakdanjih situacij vpliva na bolj prožne mišice in sproščeno telesno počutje. S spremembno kognitivne strukture vplivamo na svoje misli, preko misli pa na čustva in telesne občutke. 

Tvoj simpatični živčni sistem se bo aktiviral manj pogosto, le takrat ko je potrebno. Na drugi strani pa bova stremela, da je čimvečkrat aktiven parasimaptičen, ki prispeva k obnovi organizma in celjenju. Če te zanima še več o samem mehanizmu nastanka bolečin, beri naprej.

Če pa bi rad prišel na uvodni pogovor ali te zanima še kaj, me kontaktiraj.

Kaj aktivira tvoj simpatični živčni sistem in povzroči napetost iliopsoasa?

Občutek:

  • ogroženosti,
  • nevarnosti,
  • izgube nadzora,
  • nevrednosti,
  • nesprejetosti,
  • osamljenosti. 

Negativne avtomatske misli, ki sprožajo zgornje občutke, v tebi sprožajo stres. Tvoje telo se na te misli odzove tako, da te želi zaščititi.

Neprilagojena kognitivna struktura je tista, ki v tebi sproža prekomeren čustveni in telesni odziv.

Neprilagojena ne pomeni, da je s teboj nekaj narobe. 

Pomeni samo, da v tvojem vsakodnevnem razmišljanju pogosto uporabljaš miselne napake – kognitivne distorzije, ki ti svet predstavljajo v bolj katastrofični in popačeni luči, kot v resnici je. 

Sebe, druge in svet vidiš skozi lečo, ki ti popači sliko do te mere, da pogosto čutiš strah, žalost, stres in to vpliva tako na psihično kot fizično kvaliteto življenja.

Če trpi duša, prične slej kot prej trpeti tudi telo.

Če trpi duša, prične slej kot prej trpeti tudi telo.

Če trpi duša, prične slej kot prej trpeti tudi telo.

Kaj se potem zgodi?

Tvoje avtomatske misli, ki jih še ne znaš nadzorovati (tukaj lahko pomaga psihoterapija) so ti povzročile zaskrbljenost, strah in napetost. Ker si se znašel v stresnem odzivu telesa »boj-beg-zmrznitev«, se pričnejo izločati kortizol, adrenalin, noradrenalin in telo deluje na visokih obratih. Več o povezavi uma in telesa in njenih posledicah preberi TUKAJ. Takrat se iliopsoas zakrči. To možgani razumejo, kot da je telo nenehno v nevarnosti, kar izčrpa nadledvične žleze, poruši harmonsko ravnovesje in načne tvoj imunski sistem.

Fizični rezultat pa je:

  • bolečina v ledvenem delu hrbta,
  • pritisk na živce,
  • oslabljeno preponsko dihanje (plitko in hitro dihanje dodatno proži stresni odziv),
  • degeneracija kolkov, skolioza,
  • prebavne motnje,
  • pri ženskah pa tudi menstrualne bolečine.

Če pa se soočaš z bolečinami v vratu in zgornjem delu hrbta, te vabim na povezavo, ki se nahaja TUKAJ.

Drugi članek, ki ga ne smeš izpustiti pa je o pomembnosti misli, ki vplivajo na tvoje zdravje in/ali bolečine. – TUKAJ.