V prejšnjem zapisu sem pričel pisati o pomenu smisla v našem življenju. Kako zelo pomembno je, da si nečesa želim. Pri nečem vztrajati. Se za nekaj boriti!
Kaj pa je to nekaj?
Temu bi lahko rekli smisel in je najpomembnejši za naše dolgoročno dobro počutje. Ščiti pred občutenjem malodušja, obupa in slabega počutja. Ob izzivih, ki jih doživljamo v vseh dobah življenja nam lahko ponudi stabilnost v negotovih časih.
Kaj so negotovi časi in kako vplivajo na nas in na naše občutenje smisla?
Če se znajdemo pred življenjsko prelomnico (ne vemo, kaj hočemo v življenju, izguba službe, bolezen, izguba bližnjega,…), je naš prvi odziv zagotovo šok. Naš živčni sistem je vzburjen in delujemo v preživetvenem načinu (več o tem TUKAJ). Temu sledi spoprijemanje z realnostjo nove situacije v kateri smo se znašli. Lahko rečemo tudi žalovanje.
Faze žalovanja, ki se pojavijo ob tovrstnih dogodkih je v šestdesetih letih predstavila Elisabeth Kübler-Ross. Po šoku si sledijo zanikanje, jeza, pogajanje, depresija in sprejetje.
Čustva in počutje, ki ga občutimo v časih spopadanja s spremembami nas pogosto privedejo tudi do vprašanja “Kaj je sploh moj smisel? Za kaj sem tukaj?”.
Tako so spremembe ali težke situacije neizogibno povezane s smislom.
Ta množica čustvenih reakcij se zvrsti pri vsakem posamezniku, ne nujno v tem vrstnem redu in prav tako se lahko ponavljajo. Proces žalovanja je lahko zelo dolgotrajen in ima veliko vzponov in padcev. Zagotovo pa se iz težke izkušnje ne vrnemo enaki kot smo bili prej. Težke izkušnje človeka spremenijo in sprejemanje realnosti sprememb je naporen in dolgotrajen proces. Če se v kakšni fazi zataknemo za preveč časa, je zelo priporočljivo poiskati pomoč strokovnjaka.
Tudi sam sem se prebijal skozi faze žalovanja za mojim prejšnjim življenjem. Prav tako mi je bilo težko sprejeti posledice, ki jih prinaša bolezen zato vem kako težko je, če bi se moral s tem spoprijemati popolnoma sam brez pomoči.
Iz teh razlogov vam lahko strokovno pomagam pri spopadanju s čustvi in z zahtevnostjo situacije, kjer ste se znašli. Če potrebujete pomoč, me lahko kontaktirate tukaj.
Kakšna je razlika med cilji in smislom?
Cilji so želje in hotenja, ki imajo jasen konec, ko jih dosežemo. Ko najdemo tisto, kar si želimo doseči, poskrbimo, da so cilji:
- enostavni (en kompleksen cilj razbijemo na več manjših),
- merljivi,
- sprejemljivi za nas,
- realistični,
- in časovno dosegljivi.
CILJI: želim si kupiti kolo, želim dobiti dobro oceno, želim ohraniti prijateljstvo, želim dobiti službo, želim imeti urejen vrt,…
Smisel pa je življenjsko vodilo – vedno je pred našimi očmi – k smislu stremimo in ga ne moremo nikoli dokončno doseči, ker se ne konča.
Smisel ni objektivno dejstvo ampak subjektivna izkušnja. To kar je nekomu pomembno, drugemu sploh ni, pa vendar ima smisel. Smisel je točen občutek, ki ga imamo v sebi, da ima življenje smer!
Različni ljudje v različnih stvareh najdejo smisel in jim nudijo smer v življenju. Spodaj sem navedel nekaj osnovnih področij, znotraj katerih ljudje pogosto najdemo svoj smisel.
VIRI SMISLA V ŽIVLJENJU:
- imeti dobre medosebne odnose
- poglabljanje v znanje in učenje
- imeti pozitiven vpliv na nekaj/nekoga
- ustvarjalno izražanje
- duhovna in verska prepričanja
- osebni cilji in dosežki
- povezava z naravo in skrb zanjo
- premagovanje izzivov in ovir v življenju.
Vabim vas, da mi napišete kaj vam predstavlja smisel v življenju (preko maila, kontaktnega obrazca ali na instagramu, facebooku). Kako ste ga našli in kaj vas je spodbudilo k temu, da ste se pričeli zavedati, da ima določena stvar v vašem življenju tako velik pomen, da mu lahko rečete kar smisel.
V prihodnjem zapisu pa o tem kakšna je povezava med cilji in smislom.