Včasih se mi zdi, da sploh ne morem normalno delovati, kar tresem se in ne morem zbrati misli. (adrenalin in kortizol)
Ne morem zaspati po napornem dnevu. (adrenalin, noradrenalin)
Po vadbi se počutim kot prerojen. (serotonin, dopamin, endorfini)
Danes sem ga spet videla. Tako mi je všeč. (oksitocin)
Brcnil me je, ampak dokler sem igral nogomet, me ni nič bolelo, zdaj pa komaj hodim. (adrenalin, endorfini)
Ko sem oddala seminarsko nalogo, mi je popolnoma odleglo. Bila sem tako dobre volje. (dopamin)
Hormoni, ki preplavljajo naše telo zelo močno vplivajo na naše počutje, motivacijo in raven energije. Včasih se zdi, kot da smo popili čudežni koktejl, ki lahko naše razpoloženje spremeni tudi večkrat v dnevu. Preberite si, kateri hormoni so odgovorni in zakaj tako vplivajo na nas.
Vas zanima katerimi dejavnostmi lahko vplivamo na izločanje za nas blagodejnih hormonov. Berite naprej.
Nadzoruje jih endokrini sistem. To je skupek žlez, ki se nahajajo v različnih delih telesa in proizvajajo hormone. Hormoni so kemični prenašalci sporočil, ki uravnavajo različne telesne funkcije.
kako ti lahko pomagam?
Z izločanjem hormonov se uravnava tudi tvoje psihološko stanje – to vpliva na raven energije, stresa, motivacijo in na splošno na tvoje počutje. V primeru neravnovesja ali motnje v teh sistemih ima to lahko vpliv na duševno zdravje.
V procesu svetovanja z menoj ti bodo nova znanja pomagala pri znižanju stresnega hormona kortizola, ki te pogosto preplavlja zaradi neprilagojenih vzorcev razmišljanja, ki so pretirani in katastrofični. Prav tako boš dobil/a nova orodja, s katerimi se boš pričel/a zavedati, kako lahko vplivaš na svoje počutje.
Prav tako boš z nadzorom nad negativnimi avtomatskimi mislimi zvišal/a nivoje hormonov (serotonin, dopamin), ki so običajno nizki ob pojavu depresije, anksioznosti in stanjih slabega razpoloženja.
Kontaktiraj me in se dogovoriva za prvo uro. 😉
Tudi telesna vadba komplementarno prispeva k boljšemu razpoloženju z vplivom na zgoraj omenjene hormone. Med in po vadbi se sproščajo tudi endorfini, ki vzbujajo dobro počutje in ugodje. Poleg tega se zmanjša občutek napetosti in tesnobe, izboljša razpoloženje in okrepi imunski sistem.
Sam priporočam redno hojo vsak dan. Predpisal bi jo kar na recept. 🙂
V času slabega počutja lahko tudi sami s svojim delovanjem in aktivnostmi vplivate na izločanje hormonov. To pa bo izboljšalo vaše razpoloženje.
Pomembni in najbolj vpleteni hormoni, ki vplivajo na naše razpoloženje so:
Kortizol: Hormon, ki ga proizvajajo nadledvične žleze kot odziv na stres. Visok nivo prispeva k tesnobi in depresivnim občutkom, saj povzroča občutke stresa, skrbi in strahu. Prav tako lahko zmanjša produkcijo dopamina in serotonina, ki uravnavata razpoloženje. Ob povečanem kortizolu sta naše pomnenje in koncentracija slabša, slabše je spanje. Kroničeno povišan kortizol pa je povezan s srčnimi boleznimi, debelostjo in sladkorno boleznijo.
Ko smo pod stresom ali v nevarnosti, naše telo prične izločati kortizol pogosteje in v večjih količinah. Ta ponavadi premaga vnetje (zato hidrokortizonska krema blaži srbenje, injekcije kortizona pa zmanjšajo oteklino), Kadar imamo predolgo in poreveč kortizola v krvi, se vnetje razplamti. Počutimo se brez energije. (* povzeto po Barrett, L.F.; Kako nastajajo čustva).
Dopamin: Vključen v sistem nagrajevanja možganov. Izloča se, ko opravimo neko nalogo, pri učenju, ko telovadimo, poslušamo priljubljeno glasbo, jemo dobro hrano. Vpliva na motivacijo in občutke užitka. Nizke ravni dopamina so povezane s hitro izgubo zanimanja za aktivnosti in hitro izgubo motivacije. Prav tako lahko povzroča nespečnost ali pa prekomerno spanje. Nizek nivo nas hitreje spravi v stres in tesnobo ter povzroča težave s koncentracijo.
Več o pasteh dopamina si lahko prebereš TUKAJ.
Serotonin: Sodeluje pri uravnavanju razpoloženja (nizek nivo poveča občutek anksioznosti, žalosti, otežuje spanje), apetita, koncentracije in spanja. Izločanje serotonina pa poveča občutek veselja, sreče in zadovoljstva. Normalne vrednosti serotonina vplivajo na stabilno razpoloženje, spolno željo ter dober spanec in apetit.
Oksitocin: Vključen v družbene vezi, zaupanje in empatijo. Pogosto ga imenujejo “hormon ljubezni” in ga povezujejo z občutkom navezanosti in bližine. Takrat se počutimo povezani in varni. Sproščati se prične že po 6 sekundnem poljubu ali 20 sekundnem objemu.
Endorfini: Endorfini so vrsta neuropeptidov, ki se tvorijo v možganih in hrbtenjači in se ponavadi izločajo v živčnem sistemu, kadar pa pridejo v krvni obtok, delujejo kot hormoni. So naravni analgetiki in imajo podobne učinke kot morfij, saj delujejo na iste receptorje v možganih. Endorfini se sproščajo v telo kot odgovor na stres, bolečino in fizični napor. Pogosto so označeni kot “hormoni sreče”, saj lahko povzročijo občutke evforije in dobrega počutja.
Še več o ostalih hormonih, ki igrajo vlogo pri uravnavanju našega psihološkega stanja.
Estrogen in testosteron: Povezana s spolnim razvojem in reproduktivno funkcijo, igrajo pa tudi vlogo pri uravnavanju razpoloženja. Nizke ravni teh hormonov so bile povezane z depresijo in tesnobo.
Melatonin: Uravnava cikle spanja in budnosti. Ima vlogo pri spodbujanju spanja in uravnavanju cirkadianih ritmov.
Adrenalin: Sprošča se kot odgovor na stres in fizično aktivnost. Poviša srčni utrip in krvni tlak, poveča frekvenco dihanja, razširi zenice, zmanjša prebavo in poveča metabolizem v okončinah, poveča budnost in pozornost. Z opisanimi učinki nas ob zaznanem stresu, nevarnosti pripravi na boj ali beg.
Noradrenalin: Sodeluje pri odzivu telesa na stres. Lahko poveča budnost, pozornost in vzburjenost, vendar so visoke ravni norepinefrina povezane z anksioznostjo in paničnimi motnjami.
GABA: Zmanjšuje nevronsko aktivnost in spodbuja sprostitev. Nizke ravni GABA so bile povezane z anksioznostjo in motnjami razpoloženja.
Prolaktin: Vključen v laktacijo in reproduktivno funkcijo. Ima tudi vlogo pri uravnavanju razpoloženja in je povezana z občutkom dobrega počutja in sproščenosti.
Ščitnični hormoni: Uravnavajo presnovo, raven energije in razpoloženje. Nizke ravni ščitničnih hormonov so povezane z depresijo in utrujenostjo.
Na splošno imajo hormoni kompleksno in pomembno vlogo pri uravnavanju našega psihološkega stanja, neravnovesja ali motnje v teh sistemih pa lahko pomembno vplivajo na duševno zdravje.