V prejšnjem blogu TUKAJ sem pisal, kaj je depresija in kako lahko pomaga kognitivno vedenjsko svetovanje. Navedel sem simptome, ki se kažejo kot posledica depresije. Če sam pričneš prevzemati nadzor nad telesnimi, vedenjskimi in motivacijskimi simptomi je nastop depresivnega stanja manj verjeten in tudi manj resen.
Pogosto se depresija kaže s simptomi kot so potrto razpoloženje, pasivnost, zmanjšano doživljanje zadovoljstva, umikanje iz družbe in vsakdanjih dejavnosti, slabše spanje in apetit in z zmanjšano koncentracijo.
Kaj je poglabljajoči se začarani krog?
Z umikom in izogibanjem ljudem in dejavnostim, kar je tudi najpogostejše vedenje pri depresiji, se prične počutje posameznika slabšati. Z vsakim novim simptomom je izhod iz depresije težji, saj poglablja negativno stanje. Ustvari se začaran krog, misli, čustev in vedenj, ki poganja samega sebe in vzdržuje depresivno stanje. Preberi si primer, kako do tega kroga pride:
- Pri posamezniku se zaradi umika zmanjša možnost ugodnih doživetij (ne hodi ven, ne druži se s prijatelji, ne doživi pozitivnih interakcij s prijatelji, sodelavci, sošolci).
- Ker je v samoti, postane še bolj osredotočen na svoje depresivno doživljanje (vidi samo svoje negativne misli, vse je brez smisla, sam sebi potrjuje, da je itak bolje, da ostane doma, ker ne bo nič boljše, če gre ven).
- Zaradi osredotočenosti na svoje depresivno doživljanje se pogrezne v poglabljajoči se začarani krog, kjer ne izkuša pozitivnih stvari, kar mu še dodatno potrjuje, da je vse brez smisla in da mu ne more nič pomagati.
POSLEDICA 1: Zgodi se kognitivni umik: oseba misli samo še na negativne vsebine (premleva in tuhta) – ne vidi druge rešitve in sčasoma ne more več reševati vsakdanjih problemov.
POSLEDICA 2: Prav tako se zgodi čustveni umik: oseba se več ne odziva s čustvi in pogosto tudi navaja, da ne ve katere telesne občutke in čustva čuti.
POSLEDICA 3: Zaradi neštetega zapade v nemoč in brezup.
kateri sta ti dve orodji?
- Prični s spremembo na nivoju negativnih avtomatskih misli. Začarani krog misli, vedenj in občutkov je možno prekiniti.
Svetovalni pogovori v obliki kognitivno-vedenjske terapije so namenjeni prepoznavanju omejujočih misli in prepričanj. Tekom svetovalnih pogovorov postopoma prepoznaš, katere misli so tiste, ki ti delajo krivico.
Spoznaš, da s seboj govoriš kot ne bi niti s svojimi najhujšimi sovražniki – no, takrat si na dobri poti, da se pričneš kopati ven iz depresivnega stanja.
V prvi točki »napadava« depresijo s spremembo misli, ki ima vpliv na drugačno vedenje, čustvovanje in telesne občutke. Prekineva začarani krog in pričneva zopet izkušati povečano voljo do življenja, več motivacije, občasne trenutke sproščenosti in dobrega počutja. Obup in nemoč nista več edini možni posledici ampak le dve izmed mnogih čustev in občutkov, ki so lahko prisotna, vendar ne ves čas in v vsaki situaciji.
Ko postaviva nove cilje in se korak za korakom premikava v smeri njihove uresničitve, spoznaš, da je vsa moč v tebi!
Še več o terapiji in moji pomoči si lahko prebereš tukaj.
2. Druženje, doseganje ciljev in gibanje
Skupaj s terapijo pa depresijo pričneš napadati tudi na telesnem nivoju. Ko se nehaš umikati iz družbe in dejavnosti, lahko pričneš doživljati ugodje ob druženju. Ugodna doživetja in doseganje ciljev povečata izločanje različnih hormonov, ki ugodno vplivajo na tvoje razpoloženje (več tukaj). S pristopom BOTTOM-UP (iz telesa na um) pripomoreš k izločanju snovi, ki izboljšajo tvoje počutje in delujejo kot naravni antidepresivi, ki se izločajo. Podpre te tudi živčni sistem, o čemer sem več zapisal tukaj.
Če si po prebranem začutil, da bi potreboval pogovor, te vabim, da mi pišeš ali me pokličeš. Kontakte najdeš TUKAJ.
V naslednjem blogu razkrivam, na katerih področjih si lahko pomagaš sam, če izkušaš posledice depresivnih simptomov.Če sam prevzameš delni nadzor nad telesnimi, vedenjskimi in motivacijskimi simptomi je depresivno stanje manj resno in ogrožujoče. Vabim te k branju!